7 استفاده شگفت انگیز از بوتاکس

هفت استفاده شگفت انگیز بوتاکس

اکثرما با استفاده هایی که بوتاکس در حوزه زیبایی دارد آشنایی داریم. اما این ماده بیش از این جدای از این که به عنوان یک سم فلج کننده عضلات کاربرد داشته باشد، یک دارو بسیار مفید برای درد های شدید و خاص دیگر است که در این مطلب قرار است را جع به این خواص و کاربرد های شگفت انگیز بتاکس صحبت کنیم. استفاده های پزشکی بوتاکس در موارد زیر کار برد دارد:

سردرد های میگرنی

Marc Stillman من عصب شناس دانشگاه شیکاگو می گوید کسانی که از سردرد های میگرنی رنج می برند می توانند از موارد درمانی بوتاکس نتیجه مثبت بگیرند.  این مسله توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده نیز مورد تایید قرار گرفت. سردرد های میگرنی شدید سردرد هایی هستند که بین 15 روز تا 3 ماه ادامه پیدا می کنند. برای درمان و کنترل این نوع  سردرد ها بوتاکس را به پیشانی، گردن و شانه تزریق میکنند تا سیگنال های درد را منحرف کنند.

اسپاسم های عضلانی

دکتر Stillman در ادامه صحبت های خود اشاره می کند که تزریق بوتاکس در کاهش اسپاسم و گرفتگی های شدید عضلانی که ناشی از آسیب های مغزی، فلج مغزی و سکنه های مغزی می باشد بسیار موثر واقع شده است. در حقیقت بوتاکس در این مورد به بازیابی توان عضلانی بیمار کمک بسیار زیادی می کند. در تاکید این موارد دکتر Stillman در باره این سم دوست داشتنی می گوید: بوتاکس نه تنها در حوزه زیبایی کاربرد دارد، بلکه بسیاری از درد های طاقت فرسا را نیز از بین می برد و کمک قابل توجهی به بیماران می کند.

بوتاکس نه تنها در حوزه زیبایی کاربرد دارد، بلکه بسیاری از درد های طاقت فرسا را نیز از بین می برد و کمک قابل توجهی به بیماران می کند.

در نهایت باید گفت که برای درمان با بوتاکس حتما با پزشک خود مشورت کنید و به هیچ وجه سر خود عمل نکنید.

تعریق بیش از اندازه

Hyperhidrosis یا تعریق بیش از اندازه یک نوع اختلال شایع در میان انسان ها می باشد که البته کیفیت زندگی فرد را به شدت پایین می اورد. تقریبا سه درصد از جمیعیت ایالات متحده از این اختلال رنج می برند. این اختلال در نواحی زیر بقل، کف دست و کف پا شایع است. برای درمان این اختلال از تزریق بوتاکس در نواحی ذکر شده استفاده می شود. این سم با فلج کردن عصب های محرک غدد تعریق این نواحی باعث قطع تعریق این نواحی می شود.

مثانه پر کار

آن هایی که با مشکل مثانه پر کار و بی اختیاری ادرار دست و پنجه نرم می کنند می توانند خوشحال باشند. چرا که این سم دوست داشتنی به کمک آن ها هم آمده است. در نوع بیماران بوتاکس را به داخل دیواره مثانه تزریق می کنند. این نوع درمان و کنترل بیماری کیفیت زندگی فرد را مقدار زیادی بالا می برد، چرا که حس شدید تخیله ادرار در طول روز را کاهش می دهد و در طول شب نیز به راحتی می توانند بخوابند.

پرش پلک چشم

اگر پرش پلک چشم شدید باشد و از بین نرود تزریق بوتاکس به حل این مشکل کمک می کند و پرش پلک را تا چندین ماه از بین می برد. پرش پلک چشم یک اختلال عصبی ناشی از سبک زندگی پر استرس و عوامل ژنتیکی می باشد.

دندان قروچه

دندان قروچه مشکلی است کنه شاید خیلی از ما با آن دست و پنجه نرم کرده باشیم. در بسیاری از مواقع حتی افراد متوجه وجود این مشکل نمی شوند. دندان قروچه معمولا در خواب اتفاق می افتد و باعث فرسایش دندان و ایجاد درد می شود. تزریق بوتاکس اینجا هم به کمک ما آمده است. با ضعیف کردن عضلاتی که باعث دندان قروچه می شود، فشار از روی دندان ها برداشته می شود و ریسک آسیب خوردن دندان پایین می آید.


ریسک و عوارض جانبی

اگر چه سم بوتولینوم یا بوتاکس فواید بسیاری زیادی را برای ما به ارمغان می آورد اما بسیار مهم است که با یک پزشک کاربلد و با تجربه این کار را انجام دهید تا او تشخیص دهد درمان به وسیله بوتاکس، بهترین درمان برای شما می باشد یا خیر.

همانظور که همه دارو ها ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، بوتاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است باد کردن و کبودی (درمان کبودی بعد از بوتاکس) در محل تزریق مشاهده شود. سردرد و علائم شبیه به آنفلونزا نیز از دیگر مواردی است که باید به آن دقت کرد.

نگارنده : سما ریاحی فرد

منبع

مرکز زیبایی دکتر مهسا سعیدیان

اصفهان، دروازه شيراز (میدان آزادی) جنب بانک اقتصاد نوین، ساختمان آزادی، بلوک B طبقه اول واحد 14

03131339393
09103498783

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا